Miért fontos a családterápia?
Mindannyian családba születünk. Ez az első természetes környezet, amely körülvesz bennünket. Családunk révén tanulunk meg beilleszkedni a társadalomba, kapcsolódni másokhoz, intimitást megélni, érvényesíteni az akaratunkat. A családi környezet befolyásolja a képességeinket, elvárásainkat. Szerencsés esetben biztonságos alapot jelent az önállósodáshoz, családalapításhoz. A család életünk sok területére (a munkától a hálószobáig) hatással van. Ez jelenthet erőforrást, ugyanakkor félelmek és gátlások alapja is lehet. Mindkettőt megtapasztalhatjuk életünk során.
A családdal folytatott konzultáció egy biztonságos, támogató környezetben teremt lehetőséget a nehézségek megértésére és kezelésére az erre kiképzett szakember segítségével. Legyen szó akár élettársak, házastársak közti vitákról, akár várandósság, szülés vagy gyermeknevelés során felmerülő problémáról, a konzultációk segítenek. Lehetőséget nyújtanak a tagok számára, hogy együttes munkával megértsék és leküzdjék nehézségeiket. Segítenek feldolgozni a veszteségeket és felfedezni az egymásban és a környezetben rejlő erőforrásokat. Így hatékony módot lehet találni a konfliktusok kezelésére.
A családterápia műfajának kialakulása az ’50-es évekre vezethető vissza. Gyökerei az Egyesült Államokban eredtek a rendszerelmélet, a pszichoanalízis, és a kibernetika talaján. Ezután egész Európára, később pedig a világ minden tájára kiterjedt ez a szemlélet. Az évek során a képviselt nézetek számos változáson mentek keresztül. A legfrissebb irányzatok (posztmodern, narratív terápia) pedig a család vagy pár partnerként való kezelését hangsúlyozzák. Ennek oka az, hogy ténylegesen ők a saját problémájuk legnagyobb szakértői. Eszerint a megközelítés szerint a kliensek szakemberrel közösen, teamként munkálkodnak a kívánt változás elérése érdekében.
Kiknek ajánljuk a családterápiát?
A családterápia ideális kezelési lehetőség például az alábbi nehézségek esetén:
- a gyermek problémái, pl. szorongás vagy beilleszkedési nehézség
- válás vagy elvált szülők, új család kialakulása
- örökbefogadás
- testvérféltékenység jelentkezése
- gyereknevelés körüli nézeteltérések vagy nehézségek
- családtag betegsége vagy elvesztése
- családtag viselkedésével kapcsolatos problémák